På kiruna.se används kakor, på engelska cookies. Kakor används för att webbplatsen ska fungera på bästa sätt. Om du fortsätter, utan att ändra inställningarna i din dator, så godkänner du att kakor från kiruna.se används. 

Läs mer om kakor och hur de används på kiruna.se

Här kan du välja vilket språk du vill läsa vår hemsida på. Vi använder Google Translate vid översättning av innehållet på webbplatsen.

Kiruna kommun

Kuratorer

Kuratorerna arbetar förebyggande och har helhetsperspektiv. Arbetsuppgifter är bland annat samtal med elev och föräldrar, råd och stöd till skola och hem, arbetar med likabehandlingsarbete och är skolans länk till Socialtjänsten.

Kuratorerna ingår i skolornas elevhälsoteam och arbetar på uppdrag av skolan.

Elevhälsans kuratorer (kontor på Parkskolan)

Monica Autio: 70057, 0706904057
Mail: Monica.autio@kiruna.se

Marita Hedin:
70043, 0702298310
Mail: Marita.Hedin@kiruna.se

Sofia Holmgren:
70346, 0706647123
Mail: Sofia.Holmgren@kiruna,se

Cecilia Sundgren (kontor på Hjampis)
70430, 0703224986
Mail: Cecilia.Sundgren@kiruna.se

Skolplacerade kuratorer

Tuija Nehrman (kontor på NRS) : NRS åk 6-9,
79632, 0722398550
Mail: Tuija.Nehrman@kiruna.se

Lilya Andrèn (kontor på NRS) : NRS f-5,
70364, 0730973734
Mail: Lilya.Andren@kiruna.se

Karin Winman Ahlander (kontor i Vittangi): Vittangi skola, Svappavaara skola, Karesuando skola, Övre Soppero.
70989, 0703410449
Mail: Karin.WinmanAhlander@kiruna.se

Christine Brännvall (kontor på Högalid): Högalidskolan f-9.
70542 , 0706971363
Mail: Christine.brannvall@kiruna.se

Madelene Sterner (kontor Tuollavaara skola): Tuollavaara skola, Jukkasjärvi skola.
70418, 0730228135
Mail: Madelene.sterner@kiruna.se

Martina Siikavuopio (kontor Triangelskolan): Triangelskolan, Bergaskolan, Luossavaaraskolan
70044, 0738039080
Mail: Martina.siikavuopio@kiruna.se
Vikarie för Martina 2020 är Julia Kvarnström (börjar 1/3)
Mail: Julia.kvarnstrom@kiruna.se

Innehållsansvarig: Jenny Oja Fjordell

Publicerad av: Terese Abrahamsson

Senast ändrad: 2020-05-13